На жаль, Україна й досі - лише інструмент в геополітичних іграх між Росією та США

На жаль, Україна й досі - лише інструмент в геополітичних іграх між Росією та США

На жаль, Україна й досі - лише інструмент в геополітичних іграх між Росією та США


На жаль, Україна й досі - лише інструмент в геополітичних іграх між Росією та США


Хто не в країні – дивіться за нами у трансляції. А хто у країні – ті вже з нами", – цими словами закликали румуни на черговий мітинг протесту в Бухаресті, що відбувся минулої п’ятниці. Неспокійно у Румунії й до сьогодні, і насамперед – через незрозумілу політику уряду щодо боротьби з корупцією. Це настільки близько для України зараз, що румунський «Майдан» не могли не проаналізувати провідні політичні сили України. Разом з тим в світі продовжують нагнітати ситуацію і з приводу чергового напруження відносин між США та РФ. Наскільки всі ці геополітичні справи мають вплив на Україну, нещодавно на одному з телеканалів прокоментував лідер партії «Соціалісти», Міністр закордонних справ України у 2012-2014 роках Леонід Кожара.

- Пане Леоніде, просимо Вас прокоментувати, наскільки серйозним є те, що ми бачимо сьогодні в Румунії, враховуючи, що все ж таки це країна-сусідка і нам варто за цим спостерігати і чого від цього очікувати?
- Передусім варто нагадати, що Румунія, так само як і Україна, входить в передвиборний період. Останні парламентські вибори, які відбулися в цій країні ще в 2015 році, принесли перемогу соціал-демократами, і в тому, що сьогодні відбувається, я думаю, присутні великі геополітичні елементи якраз напередодні виборів.

- Якщо це геополітичні елементи, то які гравці мають причетність до подій?
- Політична карта Румунії така ж строката, як і в Україні. В країні існує дуже багато партій, але останніми десятиліттями переважно дві партії ділять між собою владу. Все це відбувається на тлі того, що Румунія, яка дуже швидко набирала і економічну, і політичну вагу після вступу в Європейський Союз, сьогодні трошки загальмувала в своєму розвитку. Та й загальна Європейська економічна криза також позначається на Румунії. Але також варто сказати, що населення Румунії завжди було дуже чутливим до посягань на їхню свободу, ще з часів знищення режиму Чаушеску. Що стосується каталізатора подій на площі Вікторії, то власне напруження в суспільстві виникло після того, як нинішня влада в Румунії спробувала обмежити права антикорупційних органів Румунії, а також реформувати судову систему і тим самим трошки відійти від тих принципів, за якими Румунія жила останні десятиліття. Тим не менш, враховуючи близькість проведення чергових виборів, можна прогнозувати, що ніяких карколомних змін в країні не відбудеться.

- Тобто влада не піде на вимоги протестувальників?
- Я не знаю, як в Румунії, але, наприклад, за законодавством України позачергові вибори не проводяться, якщо до чергових виборів залишилось менше року. Можливо, і в Румунії так. Але зрозуміло, що сьогодні по нинішній владі в Румунії завдано удару і з боку опозиції, і з боку румунської громадськості в цілому.

- Часто-густо полюбляють бачити все ж таки зовнішній слід за подібними протестами. Пам'ятаємо, що й стосовно Майдану в Україні висловлювались різні думки. І у Вірменії. Зараз Румунія вирішує суто внутрішні проблеми, або хтось може ззовні підігрівати ситуацію?
- Напевне, що в Румунії сьогодні присутні і той, і інший чинники. Є внутрішні проблеми, я вже казав, що загальмувався в цілому розвиток Румунії. А до речі, розвиток був дуже стрімкий - валовий продукт у Румунії уже набагато більше ніж в Україні, хоча ще років 20 тому назад це була одна із найбідніших країн Європи. Але оскільки сьогодні економіка Європейського Союзу перебуває не в кращому стані, її ринки звужуються, то це означає, що Румунія, яка виробляє сьогодні достатньо продукції на експорт і передусім ЄС, вже також потерпає економічно. Це і є зовнішній слід.

- Давайте, звісно, будемо спостерігати і далі за ситуацією в Румунії, проте хотілося б проаналізувати й інші теми. Зокрема, вже відомо, що Північна Корея відхилила всі пропозиції США щодо ядерного роззброєння. Ваші думки?
- Справа в тому, що глобально сьогодні мова йде про життєздатність договору СНО - це така українська абревіатура "обмеження стратегічних наступальних озброєнь" (англ. Strategic Arms Reduction Treaty, Start). Наразі мова йде вже про 3-й договір, а перший укладався ще за часів існування Радянського Союзу. Ці договори внесли дуже великий вклад в світову систему роззброєння і передбачають не лише якісь арифметичні скорочення, проте передусім створюють цілісну систему контролю за стратегічними ракетами. Тим не менш ми бачимо, що кожна зі сторін цього договору не виконує свої зобов’язання в повному обсязі. Сьогодні у світі спостерігається величезний дефіцит довіри. Бо коли інші сторони бачать, як Сполучені Штати Америки та Росія не виконують взятих на себе зобов'язань, то чому Північна Корея має йти на якісь поступки і тим більше, коли вона бачить, як США в односторонньому порядку скасовують Іранську ядерну угоду. Якщо ж повернути всі ці події у нормальне русло системи міжнародного права, то тоді геополітичні гравці зможуть знову вірити одне одному.

- Давайте далі говорити про власне відносини Америки і Росії. Отже, у США й надалі мають за мету провадити жорсткі санкції проти Росії. Принаймні, про це вже заявив колишній заступник директора ЦРУ. Тож, пане Леоніде, як ви вважаєте, наскільки потужними можуть бути ці санкції, і все ж таки, чого тут більше - наміру дійсно змусити Москву змінити свою поведінку на міжнародній арені або внутрішньополітичних розборок в самих Сполучених Штатах Америки напередодні виборів до конгресу?
- На жаль, ситуація американо-російських відносин дуже сильно позначається і на Україні. Сьогодні всі експерти єдині в думці в тому, що Україна - це інструмент в різних геополітичних іграх між Росією та Сполученими Штатами. Те, що сьогодні в Америці буквально іде змагання, хто більше не-російський, і ми бачимо, що якраз Президент Д.Трамп і конгрес це змагання підтримують. І дуже важко зрозуміти, хто виграє від такої ситуації, бо американська політика залишається дуже невизначеною. Причому непередбачувана вона не тільки для України, яка сьогодні є об'єктом міжнародної політики, а не суб'єктом, але і для «великих» країн. Ви бачите, посилюються торговельні війни Сполучених Штатів з Євросоюзом, що не йде на користь ані тим, ані іншим. Сьогодні не зрозуміло абсолютно політика Сполучених Штатів стосовно системи ВТО (Всесвітньої торгової організації), тому що США спонтанно накладають імпортні тарифи і квоти, як наприклад нещодавно були запроваджені двадцяти п'яти процентні надбавки на імпортне мито для Китаю.

Читайте також: Олексій Фазекош: Хочемо жити у європейській державі, то найперше маємо здолати корупцію

- Здається, й проти свого союзника – Туреччини – США теж ввели подібні санкції?
- Так, принаймні, ми чуємо відповідні заяви і з боку Туреччини. Нещодавно Ердоган в такій дуже агресивній манері сказав, що Туреччина буде шукати інших союзників, якщо нинішній стан відносин зі США буде зберігатися. Отже, вся ця непевна внутрішньополітична ситуація в США віддзеркалюється у її міжнародних діях. Можу припустити, що запровадження ще якихось додаткових санкцій проти Росії позначиться і на Україні, тому що будучи об'єктом цієї геополітичної гри, ми також втягнемось у війну якихось санкцій.

- В якому саме контексті Україна зможе це відчути?
- Я мав на увазі, що якщо два головних геополітичних гравця, які впливають на Україну, ідуть на загострення між собою відносин, то зрозуміло, що ситуація навколо України також стане гарячіше. Але я хотів ще акцентувати на такому. Мені здається, що бажання в деяких наших експертів-політиків, щоби якось ситуація навколо Росії погіршилася через санкції зі США, зовсім невірно співвідносяться з фактами, а тому ці експерти приходять не завжди до правильних висновків. Якщо ми проаналізуємо зовнішню політику і зовнішню торгівлю Росії, то ми побачимо що Америка і Росія насправді є зовсім невеликими торговельними партнерами. Оскільки зовнішній товарообіг Росії в 10 разів менше зі США, аніж з Європейським Союзом. Тому будь-які економічні санкції США проти Росії ніколи не матимуть того ефекту, як звучить в деяких прогнозах наших фахівців. А ЄС зі своїми санкціями, зараз навпаки дуже вибірковий.
Єдиний негативний ефект, який може позначитися для глобальної політики, це те, що фактично сьогодні США штовхають Росію в руки Китаю. Натомість китайська економіка, яка є №1 в світі, може задовільнити інтереси будь-якої держави і в питаннях експорту, і в питаннях імпорту. Тому з точки зору геополітики, те що сьогодні Захід своїми руками відштовхує Росію в бік Китаю, може мати негативні наслідки для всіх - і Сполучених Штатів, і Європейського Союзу. Не кажучи вже про Україну.

- Ви кажете, що Захід штовхає… Але чи монолітний зараз Захід, тому що Європейський союз та Сполучені Штати Америки також мають певні точки конфлікту і незгоди щодо американської політики, зокрема і відносно Росії.
- Ви праві, сьогодні немає єдності в думках, особливо поміж європейських партнерів і Сполученими штатами. Я вже говорив про те, що мова сьогодні йде навіть про торговельні війни між Європейським Союзом і США. Дуже багато окремих членів ЄС, такі як Італія, Нідерланди, Франція, Іспанія (а це не маленькі країни), виступають сьогодні дуже різко за зняття санкцій щодо Росії, але при цьому режим санкцій підтримується в цілому. І я думаю, що цей режим не може бути відмінено, аж допоки всі Європейські країни домовляться щодо цього, і аж допоки не будуть виконані головні вимоги Європейського союзу щодо Росії, частина з яких стосується України.

- Якщо вже Україна не пішла на розрив дипломатичних стосунків з Росією, то невже на це підуть у США?
- Я погоджуюсь з думкою, що до цього не дійде, тому що тоді фактично весь світ буде поставлено під нові загрози і гонки озброєнь, і цілий ряд міжнародних договорів буде поставлений під сумнів, що також викличе неминучі протиріччя з Європейським Союзом. Тому я думаю, що всі подібні заяви на цю тему є політичною грою на нервах з обох сторін.

- Після виборів у Сполучених Штатах, якщо республіканці посилять свої позиції, чи варто очікувати зміни тональності з боку Вашингтону?
- Якщо республіканці збережуть за собою більшість в конгресі і обох палатах, то, зрозуміло, що це посилить позиції Трампа. Якраз такий результат і вплине на те, що Трамп більш активно стане реалізовувати свої передвиборчі обіцянки американському народу. Але сьогодні ви ж бачите, яка кампанія йде проти Трампа, і я думаю, що на це впливає також безпосередньо передвиборна ситуація, результати гонки якої ми вже невдовзі дізнаємося. Головне сьогодні те, що Трамп все-таки не втрачає своїх прихильників, а навпаки набуває - оскільки американська економіка вперше за багато років показує досить пристойний результат, збільшується кількість робочих місць. І я думаю, що це сприяє посиленню позицій і республіканців, і особисто президента Трампа.

- Стосовно вирішення питання Донбасу, часто звучить думка про введення миротворців, але глобально це питання неможливо вирішити без консенсусу, принаймні з боку Росії та Сполучених Штатів, тому що кожна з цих країн має право вето в Радбезі ООН…
- Тут є інше принципове питання. Мені дуже прикро, що нинішня влада України виступає за введення миротворців. З мого досвіду, де б не вводились міжнародні миротворці, це не призводило до вирішення конфліктів по суті, а навпаки ставало причиною його «заморожування». І нинішня українська влада, ставлячи так питання, свідомо йде на заморожування самого конфлікту. Я абсолютно переконаний, що такі конфлікти, які сьогодні відбувається в Україні на Сході, вирішуються лише шляхом безпосередніх переговорів і загальнонаціонального порозуміння.www.vectornews.net

16 08 2018