Прийняття законопроекту 9055 є неприпустимим - Олексія Фазекоша почули в Європі

Прийняття законопроекту 9055 є неприпустимим - Олексія Фазекоша почули в Європі

Головна цитата статті: Міжнародна комісія юристів повністю підтримала голову Ради адвокатів Закарпатської області Олексія Фазекоша в тому, що прийняття законопроекту 9055 є неприпустимим, а реформа адвокатури у такому контексті несе загрозу незалежності адвокатури в цілому.

Міжнародна комісія юристів на своїй веб-сторінці поділилась першими враженнями після того, як її представники відвідали Україну 4-8 березня з метою вивчення сучасного стану розвитку адвокатури в Україні, а також задля вивчення ситуації щодо порушення прав українських адвокатів.

Головний меседж представників МКЮ, серед яких були і представники Женевської та Амстердамської асоціації адвокатів, полягає в тому, що "без термінових і значних зусиль для запобігання нападів [на адвокатів] і боротьби з безкарністю [стосовно правоохоронних органів], під все більшою загрозою опиниться незалежність адвокатської професії, а також здатність адвокатів захищати права людини".
Прийняття законопроекту 9055 є неприпустимим - Олексія Фазекоша почули в Європі

Однак, не обійшли своєю увагою представники з Європи і причини появи законопроекту «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» №9055. Справа в тому, що журналістами та незалежними експертами, разом з керівництвом НААУ було доведено до МКЮ про закладені у проекті загрози для здійснення адвокатами ефективного захисту, надання правничої допомоги усім громадянам України, існування незалежного адвокатського самоврядування. Також гості з Женеви дізнались, що першим у своїх публікаціях про започаткування руху СТОП9055 оголосив голова Ради адвокатів Закарпатської області Олексій Фазекош, який методично і системно доводив свою основну тезу про те, що законопроект 9055 є неприйнятним, оскільки не відповідає європейським стандартам, міжнародному законодавству та є таким, що становить загрозу для незалежності усієї української адвокатури.
Прийняття законопроекту 9055 є неприпустимим - Олексія Фазекоша почули в Європі

Крім того, під час свого виступу на круглому столі «Міжнародні механізми захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності», який Національна асоціація адвокатів України провела спільно з МКЮ у Києві 6 березня 2019 року, Олексій Фазекош нагадав, що "усі конференції адвокатів регіонів та ради адвокатів регіонів зверталися до парламенту з приводу неприйнятності законопроекту 9055".

І як ми бачимо з повідомлення МКЮ, там повністю погодились з думкою Олексія Фазекоша, фактично дослівно відтворивши його слова:

- законодавчі реформи, спрямовані на управління адвокатською професією, матимуть серйозні наслідки для свободи об'єднань і функціонування адвокатської асоціації та громадянського суспільства, оскільки були запропоновані Адміністрацією Президента без консультацій з адвокатами;

- МКЮ підкреслює, що нормально функціонуюча, незалежна адвокатура є важливою для будь-якої системи правосуддя, яка підтримує верховенство права. Міжнародні стандарти визнають важливість адвокатів у захисті прав людини та внеску, який вони вносять до збереження верховенства права та справедливого здійснення правосуддя;

- Основні принципи ООН щодо ролі адвокатів підкреслюють важливість незалежності адвокатських об'єднань у забезпеченні справедливого та ефективного здійснення правосуддя. Такі асоціації адвокатів повинні бути інституційно незалежними, як у законі, так і на практиці, від усіх зовнішніх суб'єктів, включаючи уряд, інші виконавчф органи, парламенти і поза будь-якими приватними інтересами.

Останнє речення "про незалежність приватних інтересів" не є випадковим, бо Олексій Фазекош неодноразово наголошував на тому, що в реформі адвокатури, яку просувають через проект 9055, існують чималі приватні інтереси її авторів, зокрема Олексія Філатова (заступника голови АП) та адвоката Інни Рафальської. В неформальних пермовинах з представниками МКЮ, в тому числі і в розмовах з журналістами, ця інформація підтверджувалась неодноразово.

В результаті, експерти МКЮ хоч і зазначили, що основний звіт по ситуації в Україні вони нададуть пізніше, але вони категорично наполягають на тому, що "якщо цей закон буде прийнятий без необхідних консультацій і схвалення адвокатською асоціацією [НААУ], він становитиме загрозу незалежності адвокатської професії в Україні та спроможності громадянського суспільства, включаючи правозахисників, виконувати свою критичну роботу".

Також міжнародні експерти радять не поспішати з прийняттям цього проекту у парламенті: "У МКЮ занепокоєні процесом прийняття законопроекту №9055 «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», який був розроблений без необхідного рівня консультацій та участі основної зацікавленої сторони - Національної асоціації адвокатів України, яка рішуче виступає проти нього. Неприпустимо, щоб у цьому контексті законопроект був поданий до парламенту за терміновою процедурою, потреба якої, здається, є сумнівною", - стверджують у Женеві.

13 03 2019