БАНКІВСЬКА КРАДІЖКА В КОНТЕКСТІ НАНОГЛОБАЛОЛОГІЇ. ЕПІЛОГ.

БАНКІВСЬКА КРАДІЖКА В КОНТЕКСТІ НАНОГЛОБАЛОЛОГІЇ. ЕПІЛОГ.

БАНКІВСЬКА КРАДІЖКА В КОНТЕКСТІ НАНОГЛОБАЛОЛОГІЇ. ЕПІЛОГ.


БАНКІВСЬКА КРАДІЖКА В КОНТЕКСТІ НАНОГЛОБАЛОЛОГІЇ. ЕПІЛОГ.

З філософської точки зору, у світі не має нічого абсолютного, в тому числі добра і зла. Це відноситься і до тролів у соціальних мережах. Буває достатньо випадків, коли тролі своїми категоричними коментарями дозволяють пояснити неочевидні речі. Так було і в коментарі до останнього тексту «ЗА АДВОКАТУРУ В КОНТЕКСТІ НАНОГЛОБАЛОЛОГІЇ». goo.gl/3A447M , де класичний троль Иван Горянский сказав: «Это лженаука чуждая для юристов!», на що отримав мою відповідь: «Лженауки - пройденный этап. Важно, что бы наука работала…».
Крадіжка 2-3 березня в Мукачівській філії VS Bank і аналіз подій з точки зору наноглобалології дозволив точно оцінити ситуацію, зробити правильні висновки і запропонувати ефективні рішення. Життя (практика), як критерій істини – підтвердило правильність по всім позиціям.
Підемо по порядку.
1. У першому тексті від 9 березня «БАНКІВСЬКА КРАДІЖКА В КОНТЕКСТІ НАНОГЛОБАЛОЛОГІЇ.» goo.gl/D2GTZi було зроблено аналіз подібних крадіжок у світі і екстраполяція ситуації на мукачівську крадіжку. Головні висновки:
- Держава, НБУ, банки, громадянське суспільство, в цілому , не будуть помічниками постраждалих.
- Вина банку в крадіжці коштів громадян очевидна.
- Проблема може вирішитися двома варіантами: затриманню злочинців та поверненням вкраденого або досягнення домовленості із Банком.
- Традиційні адвокатські дії можуть виявитись неефективними і до цього постраждалі повинні бути готові.
Головні пропозиції:
- Спілкування вести виключо на рівні центрального офісу «VS Bank».
- Термін, наданий для прийняття рішень (30 днів), з моєї точки зору, завеликий. Достатньо і 10 днів.
- В розробці програми виходити із реалій обох сторін.
- Підняти крадіжку до загально банківського та державного рівня із її можливими наслідками та впливами. Потрібно діяти рішуче, креативно, нестандартно, асиметрично.

Вже 16 березня, відбулась прес-конференціїя , де було анонсовано бачення ситуації адвокатською групою захисту вкладників , яка співпадала з попереднім аналізом, висновками та пропозиціям.
У тексті «БАНКІВСЬКА КРАДІЖКА В КОНТЕКСТІ НАНОГЛОБАЛОЛОГІЇ. Том 2» goo.gl/22KC6H зроблено аналіз ситуації на той час.
Ключові моменти аналізу:
- Для держави, НБУ – тема і проблеми навколо крадіжки нецікаві.
- «VS Bank» вибрав стратегію максимально затягувати ситуацію.
- Категорія потерпілих найрізноманітніша, як і зниклі суми із банківських скриньок. Не виключно, що серед потерпілих можуть бути і ті, які не захочуть оприлюднувати, по різним причинам, втрачене.
- "Центральною особою, в створенні команди адвокатів є Голова Рада адвокатів Закарпатської області - Олексій Фазекош . Адвокатська спільнота країни, в особі НААУ (Національної асоціації адвокатів України), з моєї точки зору, небезпідставно вважає можливим позитивне вирішення даної ситуацієї та справої честі і власного професіоналізму".
- "В сучасній ситуації особистість С,Тігіпка не пов'язана жорстко ні з владою Януковича, ні із нинішньою владою і цілком може стати компромісною фігурою в майбутніх політичних розкладах, як всередині країни, так і з боку нинішніх зовнішніх союзників країни. Наскільки буде готовий іти на зниження банківського та політичного рейтингу, власник «VS Bank» в ситуації з крадіжкою у мукачівській філії зараз, сказати важко. Але, судячи по діям команди адвокатів визначатись прийдеться скоріше, ніж прогнозувалось".
Головні висновки:
- «VS Bank» та його власники, на мій погляд, не визначилися із стратегією по даній крадіжці, намагаючись зрозуміти потенційні загрози від потерпілих та команди адвокатів..
- Адвокатська спільнота країни вважає мукачівську справу - справою честі, випробуванням на фаховість та здатність до консолідації в масштабних справах не ставлячи на перший план і не абсолютизуючи фінансовий аспект участі в процесі.
- Адвокати мають стратегію отримання позитивного для потерпілих результату, не приховують своїх намірів та наступних ходів, показують вміння працювати із ТБ, ЗМІ, соціальними мережами, дають сигнал банку про готовість, як до тривалого протистояння, так і приняття компромісних позасудових домовленостей.
- Потерпілі не визначились із стратегією подальшої діяльності по поверненню втрачених коштів ы вважають, що все буде вирышуватись по справедливосты само собою
Головні пропозиції:
- Щоб вирішувати проблеми потерпілих по справедливості, потрібно мати залізні аргументи для Банку, які лежать, в більшій мірі, в законній площині.
- В розробці стратегії і тактики захисту, виходити із реалій обох сторін. Не маю сумніву, що команда Олексій Фазекош , за підтримки колег, на це здатна.

Після заяви головного переговорника з керівництвом «VS Bank» Хабібуллін / Хабибуллин , про готовність йти на домовленість з потерпілими goo.gl/FFTk2h є сенс проаналізувати, звичайно, з точки зору наноглобалології, нову ситуацію і зрозуміти, що і яким чином стала можливою домовленість і які наслідки вона може мати.
ГЛОБАЛЬНИЙ РІВЕНЬ. Держава, фінансова система та банківська, в особі регулятора НБУ, не виявили ніякої реакції та занепокоєння з приводу мукачівської крадіжки. В принципі, нічого дивного не має – проблема не глобальна, жодну систему не зачіпає і нікому з них напряму не загрожує.
МАКРОРІВЕНЬ. З моєї точки зору, аналогічна крадіжка із банківських скриньок будь-якого іншого банку, крім «VS Bank», залишала б постраждалим мінімальні шанси, я б навіть сказав нано шанси повернути втрачені кошти, через домовленість з банком. Ключевою особою у цій ситуації є власник банку – Сергей Тигипко З одного боку, вже було запущено об’єднання двох його власних банків із ТОП-20, а з іншого боку, не виключно, мають мысце політичні амбіції С.Тигипка за рік до майбутніх виборів (і парламентських, і президентських). З моєї точки зору, аналогічна крадіжка, відразу після будь-яких виборів, у цьому ж банку, суттєво зменшувала б шанси потерпілих на можливі відшкодування.
МІКРОРІВЕНЬ. Попри всю складність ситуації, в успішність вирішення якої мало хто вірив, адвокати демонстрували і демонструють спокійну впевненість у можливості позитивного результату для потерпілих. Те, що адвокатська спільнота України стала вважати мукачівську крадіжку справою честі – є прямим наслідком авторитету Рада адвокатів Закарпатської області та його керівника . В результаті, склалась ефективна команда із представника конкретних постраждалих на місці - Олексія Фазекоша, який зміг підтвердити мої прогнози по креативному мисленню, рішучісті у діях, здоровий авантюризм, готовність іти до кінця, наслідком якого стала важкість прогнозування його можливих ходів, добре володіння риторикою, вміння працювати із ЗМІ різних рівнів та Київської частини команди, до якої увійшли фахові та авторитетні адвокати Вадим Хабібуллін, Aleksandr Drozdov ... які змогли аргументовано донести до власників та топ-менеджменту «VS Bank» готовність і здатність тривалого протистояння в юридичній площині, із неоднозначними для банку наслідками. Попри невизначеність позиції потерпілих, адвокати послідовно реалізовували прийняту стратегію і, з моєї точки зору, закономірно добились позитивного результату.
НАНОРІВЕНЬ. Може здатись, що найбільш ефективними, у даній ситуації, виявились постраждалі клієнти банку – один раз принесли шини до будівлі банку і банк зламався. :) Зауважу, що в сучасній державі, вже давно, не особливо зважають на різноманітні масові протести та складування шин. Постраждалі банку, реально, і тоді і в майбутньому, не здатні зібрати більше кількох десятків людей, що не є само по собі особливою загрозою та вирішальним аргументом для Банку. Якщо б «VS Bank» сильно турбували такі протести, то вони могли б просто закрили мукачівську філію банку. Вважаю, що цілком схоже на правду твердження адвокатів, що на момент мукачівського флеш-мобу, у Києві вже була досягнута домовленість по врегулюванню ситуації.
Чесно кажучи, не зовсім зрозуміла позиція банку, про готовність компенсувати втрати найбільш незахищених постраждалих – хто вони такі, як їх будуть визначати? Не виключно, що рішення Банку будуть прийматись,виходячи із представлення постраждалих адвокатами та їх безпосередньої участі у домовленостях із «VS Bank». У будь-якому разі процес вироблення домовленостей буде непростим але головне – процес запущений.

ВИСНОВКИ:
1. Держава, фінансова система та банківська, в особі регулятора НБУ, не виявили ніякої реакції та занепокоєння з приводу мукачівської крадіжки, хоча ситуація потребує законодавчого врегулювання таких ситуацій.
2. Адвокатська спільнота змогла знайти вагомі аргументи для топ-менеджменту та власників «VS Bank» про доцільність заключення домовленості із постраждалими.
3. С. Тигипко продемонстрував здатність до пошуку розумних компромісів, що може говорити, в тому числі, про його бажання та готовність повернення до активної політичної діяльності.
4. Київські адвокати традиційно підтвердили свою фаховість та авторитет. Олексій Фазекош довів, що здатен відповідати за свої слова, успішно реалізовувати тактику та стратегію, грати самостійно і в складі команди, готовність прийняти участь у політичній діяльності, при чому будь-якого рівня. В принципі, майже два роки тому, говорив про це у тексті МЕГАБРЕНД "ЗАКАРПАТТЯ" Рада адвокатів Закарпатської області goo.gl/be9avP
5. По великому рахунку, постраждалим «VS Bank» просто поталанило (вже при факті крадіжки) - так склались зірки, що вдасться повернути, в різній мірі, кошти. Наскільки саме їм поталанило, буде залежати вже від них.
6. Був недалекий від реалій запропонуваши ще 21 березня можливу рекламу для «VS Bank» :) goo.gl/kefZbD
7. Перефразовуючи Закон Хеллера - Перший міф науки наноглобалології в тому, що вона існує. :)

ПРОПОЗИЦІЇ:
1. Вважаю, робота яка проведена адвокатами Національна асоціація адвокатів України /Ukrainian National Bar Association, не повинна бути втрачена, а використана для недопущення аналогічних випадків у майбутньому. Досвід С. Тігіпко у державному управлінні різних гілок влади, допоможе спільно реалізувати ці напрацювання у вигляді законів та інших регуляторних актів.
2. Вважаю, в інтересах обох сторін зробити процес вирішення проблеми потерпілих, майбутнього недопущення та законодавчого вирішення подібних ситуацій, максимально доступним для всього українського суспільства, в якому вже тривалий час існує запит та очікування прикладів здатності до співпраці та приняття компромісних рішень.

Владимир Мерцин (Володимир Мерцин)

20 04 2018